İngiltere’den gelen yüksek vaka haberleri ile gündeme oturan Omicron Varyantın belirtilerini semptomlarını ve ölüm vakası var mı bunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği üzere omicron yeni bir varyant ve İngiltere olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde etkili olmaya devam ediyor. Omicron  vakası bildiren ülkeler arasında İngiltere, Amerika ve birçok Avrupa ülkesi de yer almaktadır. Omicron varyantı ilk olarak Güney Afrika’da vespit edildi. İlk  izlenimlere göre Omicron; Delta varyantından tamamen farklı. Bu nedenle omicron varyansının belirtilerini herkesin bilmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kovid-19 Varyantı Omicron  Belirtileri

Omicron pozitif çıkan hastalarda görülen ortak semptomlar yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı ve hapşırmadır.

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre omicron vakalarında aşırı yorgunluk ve vücudun çeşitli kesimlerinde şiddetli ağrı ile baş ağrısı en sık görülen semptomlar arasındadır. Boğaz ağrısı önceki varyantlara göre farklılık göstermekte, ağrı şeklinde değil resmen yırtılma ağrısı gibi  şiddetli bir ağrı görülmektedir. Ayrıca boğaz ağrısı dışında öksürme ile koku ve tat kaybı oluşmadığı bildirilmektedir.

Amerika’daki ilk omicron pozitif  vaka olan Peter McGinn diğer ülkelerdeki vakalarda olduğu gibi hafif semptomlar bildiriyor: “Doğruyu söylemek gerekirse yaklaşık 1 gün kadar süren hafif bir soğuk algınlığı vakası gibi hissettim.  Önce halsizlik hissettim; daha sonra burnum akmaya başladı bunu boğaz ağrısı takip etti.  Yaklaşık bir gün kadar devam ettikten sonra da bütün belirtiler ortadan kalktı. 

Dünyadan Gelen Tüm Veriler Doğrultusunda Başlıca Omicron Belirtileri:

Halsizlik

Fiziksel ve zihinsel bitkinlik  belirtisi uzun süren  covid 19 vakalarının ortak özelliği olarak karşımıza  çıkıyor. Zihinsel bitkinlik  hisseden  hastalar konsantre olamadıklarını ve işlerine  odaklanamadıklarını söylüyorlar.  Fiziksel yorgunluk ve bitkinlik hisseden hastalar ise fiziksel güç gerektiren merdiven tırmanma gibi aktiviteleri yaparken oldukça zorlanıyorlar ve zayıf hissediyorlar.

Baş Ağrısı

Araştırma sonuçlarına göre; baş ağrısı ortalama olarak 3 gün ve daha fazla süre ile hafif-çok şiddetli skalasında karşımıza çıkıyor. Tarif edilen baş ağrısı şekilleri: zonklama, basınçlı ve bıçak saplanır gibi şeklinde tarif edilmekte ve ağrı kesicilerle dahi durdurulamamaktadır.

Uzmanlar covid-19 virüsünün beyni direkt etkiliyor olabileceği hususu üzerinde duruyor. Ancak virüs direk olarak beyni mi etkiliyor yoksa virüs etkileri nedeniyle normal beslenememe, su kaybı ve diğer hastalık etkileri  yüzünden mi baş ağrısı ortaya çıkıyor sorusu henüz yanıt bulmuş değil.

Kas Ağrısı ve Diğer Vücut Ağrıları

Bulgular incelendiğinde özellikle omuz sırt ve bacaklarda görülen şiddetli ağrı ve eklem yerlerinde görülen ağrıların insanların gündelik işlerini yapmalarını engelleyecek düzeyde olduğu görülüyor.

Kaşıntılı Boğaz Ağrısı  

Esasen boğaz ağrısı covid-19 vakalarında en sık görülen belirtilerden biridir. Sınırlı sayıda hasta üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre de ortalama 5 gün kadar devam ettiği bildirilmiştir.  Omicron  varyantında ise  kaşıntı hissinin çok yoğun yaşandığı bir boğaz ağrısı tarif edilmektedir. Hastalar genellikle yutkunmakta zorluk çekmekte ve yutkunma esnasında acı yaşamaktadır.

Burun Akıntısı

Burun akıntısı kovid-19 vakalarında başlangıçtan itibaren en çok bildirilen semtomlardan biridir. Yaklaşık olarak hastaların yüzde 60’ının burun akıntısı ile birlikte koku alma duyularını da kaybettiği rapor edilmektedir. 

Burun akıntısı ve baş ağrısı pek çok enfeksiyonun belirtisidir ancak kovid-19’un  ilk ve tek semptomu da olabilmektedir. Yani bazı hastalar sadece burun akıntısı ile bu süreci geçirmişlerdir.

Hapşırma

Normalde kovid 19 belirtisi olmayan hapşırık, aşı olan hastaların önemli bir kısmında görüldüğünden artık belirtiler arasına dahil edilmektedir. Ancak yine de direk belirti olarak kabul etmek mantıklı olmaz. Çünkü bazı durumlarda alerjiden kaynaklanıyor olabilir.  Diğer semptomlarla birlikte değerlendirilebilir.

Omicron Neden Daha Hızlı Bulaşıyor

Omicron diğer varyantlara göre daha hızlı bulaşıyor çünkü mutasyon hızı diğerlerine göre çok daha fazla. Her ne kadar  diğer covid varyantların da (Beta ve Delta) mutasyonlar görülse de Omicron bilim adamlarınca daha önce hiç görülmemiş mutasyonlar gösteriyor. Bu mutasyonlar hem bulaş hızına hem de antikorlar tarafından ne kadar kolay tespit edilebileceğine karar veriyor. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda; Omicron vaka artış hızının öncekilere göre oldukça fazla olduğu ve bu varyantın hızlı çoğalma avantajına sahip olduğu vurgulanmaktadır. 

İngiltere hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada ise omicron varyantının Aralık ayı sonuna kadar en baskın varyant olabileceği belirtiliyor. 

Uzmanlara göre sadece iki doz aşı ile omicron varyantından korunmak mümkün olmayabilir ancak 3. doz ile birlikte %70 üzerinde bir koruma oranına ulaşılabilir. 

Omicron Delta’dan Daha mı Hafif Geçiyor?

Evet. Halen yürütülmekte olan araştırmalar gösteriyor ki Omicron Delta’ya göre daha zararsız ve daha hafif geçiyor. Omicron varyantı ile yataklı vakaların 2/3 oranında azalması bekleniyor ki bu da olumlu bir gelişme. Hastaların önemli bölümü 50 yaş altı ve solunum cihazına ihtiyaç duymuyorlar. Bu hastaların en önemli ortak özelliği ise hastaneye başka başka hastalık şüpheleriyle gelmiş olmaları ve test yapıldığında kovid (+) olduklarının ortaya çıkmış olmasıdır.

Omicron dan  Ölen Varmı?

13 Aralık 2022 itibar,yle 7 İngiltere, 1 ABD vatandaşı olmak üzere Omicron varyantı kaynaklı toplam 8 ölüm meydana gelmiştir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz